Gudrun Sjödén firar 40 år av färg & mönster, 2016

Pressbilder

Pressreleaser

En färgsprakande moderesa

Gudrun Sjödéns moderesa började redan på 1970-talet. Det är en färgsprakande och mönstergill turné fylld av svensk folklore och kulturer från fjärran land. Resultatet gick att beskåda i en utställning på Kulturen i Lund 2014.

Pressinformation

Pressinformation

Vårt senaste pressmaterial hittar du i menyn under rubrikerna Pressreleaser och Pressbilder. Vill du låna plagg ur Gudrun Sjödéns aktuella kollektion? Kontakta oss!

PR-Agent & showroom

Sverige
RMPR/ Rosanna Mariano
Brahegatan 20, 3 tr
SE-114 37 Stockholm
Tel.: +46 8 441 43 61
Mobil: +46 70 756 00 66
rosanna@rmpr.se
www.rmpr.se

Finland
Marsaana Communications/ Tytti Varila

Erottajankatu 9A
FI-00130 Helsinki
Tel:  + 358 400 629 225
tytti@marsaana.com
www.marsaana.com


UK
VARG LTD/Joanna Kelly

2nd Floor, 57 Farringdon Road
London EC1M 3JB
Phone: +44 0207 242 0042
joanna@varg.co.uk
www.varg.co.uk


Tyskland
cocodibu
Susanne Mors
Ainmillerstr. 35
80801 München
Phone: +49 89 46 133 46-22
s.mors@cocodibu.de


Gudrun Sjödén Design AB

Head of Communications, Brand & PR
Monica Ekervik Hedman + 46 (8) 50 52 80 64
Monica.hedman@gudrunsjoden.se

Press queries in Europe & USA
Ida Kurvinen + 46 (0) 76 505 80 88
Ida.kurvinen@gudrunsjoden.se

Video - modevisning 35-årsjubileum

Intervju med Gudrun på Shanghai Fashion Week (engelska)

Video - Gudruns Shanghaivisning 2011